sty 23 2017

Wydziedziczenie - podstawowe informacje


Komentarze: 0

Co to jest wydziedziczenie?

Wiele osób używa słowa „wydziedziczenie” w różnych sytuacjach, nie do końca zdając sobie sprawę z jego faktycznego znaczenia. Często członkowie rodzin pół żartem-pół serio grożą sobie nawzajem „wydziedziczeniem” przy okazji mniej lub bardziej poważnych nieporozumień czy kłótni rodzinnych.

 

Wielu z nas wydziedziczenie kojarzy się jednak głównie z amerykańskimi produkcjami, w których ojciec rodziny posiadający wielką fortunę pozbawia majątku niesfornego potomka, który ośmielił się w jakieś ze swoich decyzji przeciwstawić jego woli. Oczywiście tego typu produkcje są najczęściej zupełnie oderwane od rzeczywistości a już zupełnie nie znajdują żadnego przełożenia na polską rzeczywistość.

 

Niemniej jednak, przepisy kodeksy cywilnego zamieszczone w dziale dotyczącym spadków, statuują instytucję wydziedziczenia, pozwalając na ustalenie kto kiedy i w jakiej sytuacji może zostać formalnie wydziedziczony.

 

Polskie przepisy spadkowe pozwalają zatem na wydziedziczenie bliskiego krewnego ale tylko w uzasadnionych, wymienionych w przepisach sytuacjach.

 

Oczywiście większość z nas nie ma wiedzy na temat możliwości wydziedziczenia albo ma błędne przekonanie co do sposobu w jaki wydziedziczenie powinno być przeprowadzone.

 

Może to doprowadzić do sytuacji w której spadkodawca myśli, że skutecznie wydziedziczył krewnego wobec którego istnieją ustawowe przesłanki do wydziedziczenia, ale nie czyni tego skutecznie. Po śmierci natomiast takiego błędu nie może już naprawić i tak osoba wykluczona z kręgu spadkobierców będzie mogła otrzymać części spadku, nawet jeśli dopuściła się wobec spadkobiercy oczywistych przewinień i w żadnym wypadku nie powinna otrzymać nawet części jego majątku.

 

Wobec powyższego osoba sporządzająca testament i mająca zamiar pozbawić spadku swoich krewnych, powinna skorzystać z pomocy prawnej albo co najmniej zorientować się w obowiązujących przepisach. W internecie dostępne są także różnego rodzaju serwisy, w których w dostępny sposób omawiane są instytucje prawa spadkowego.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz